Путін не пропустить США. Чому Зеленський захотів змінити «нормандський формат»

Президент України Володимир Зеленський останнім часом не перестає дивувати суспільство несподіваними заявами, всіляко демонструючи свої мирні наміри. І після того, як він запропонував главі РФ Володимиру Путіну зустрітися на Донбасі, наш гарант в інтерв’ю Financial Times вказав на бажання розширити формат «нормандських» переговорів за рахунок США, Канади і Великобританії. Він упевнений, що такий «хід конем» міг би зрушити переговори з Кремлем із мертвої точки.

Чи так це насправді і наскільки реально втілити ідею гаранта в життя, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Для розширення «нормандії» потрібна згода Путіна

Ідея щодо розширення «нормандського формату» обговорюється в Україні вже не перший рік. Українська сторона часто висловлюється про ідею залучити до переговорів із Росією США та Великобританію, які є країнами-підписантами Будапештського меморандуму, а також мають досить напружені відносини з Кремлем, на відміну від більш доброзичливо налаштованих Німеччини і Франції.

Експерти-міжнародники в розмові з OBOZREVATEL висловили думку, що участь офіційного Вашингтона в переговорах щодо Донбасу є абсолютно можливою і прийнятною. Мовляв, американці мають моральне і юридичне право працювати як у «нормандському форматі» на рівні послів, так і на рівні координаторів Тристоронньої контактної групи хоча б тому, що:

  • причетні до Будапештського меморандуму (документ повинен був гарантувати Україні територіальну цілісність і був укладений після нашої офіційної відмови від ядерного статусу);
  • є одними з основних донорів ОБСЄ, вони платять чи не найбільші внески серед усіх країн-членів організації.

Цю тезу, до речі, підтверджував і міністр з питань тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.

Раніше міністр Дмитро Кулеба в інтерв’ю OBOZREVATEL зазначав, що для будь-якої зміни «нормандського формату» потрібна згода всіх його учасників, зокрема й Росії. Але дипломат згоден, що залученість Штатів у переговорний процес буде корисною та ефективною для України.

Правда, зараз у МЗС не прокоментували OBOZREVATEL заяву Зеленського про розширення «нормандського формату». Але і без цього очевидно, що подібна ініціатива не знайде схвалення у Москві, яка критикує і блокує будь-які прагнення української влади припинити кровопролиття на Донбасі. Тим більше, що йдеться про залучення недружніх РФ країн.

Колишній посол України в США та заступник міністра закордонних справ Валерій Чалий теж згоден із такими висновками. Він підкреслив, що сама ідея розширення формату перед публічним обговоренням повинна проговорюватися з міжнародними партнерами Києва.

«Нереалізовані ініціативи – теж негативний момент. У зовнішній політиці повинна бути прогнозованість, реалістичність і результативність. Тому мене дещо насторожують багато ініціатив та ідей, які озвучуються через статті в ЗМІ, заяви, а потім не реалізуються. Це також не дуже добре для ефективності зовнішньої політики. Не відкидаю, що багато заяв щодо нових країн, посередників або учасників нових форматів дійсно можуть бути сюрпризом для лідерів цих країн», – зазначив він.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *