Як зберігати спокій, якщо вас засуджують: порада психолога Еріха Фромма

Якщо вас засуджують або незаслужено критикують, нічого не пояснюйте. Тисячу разів правий Еріх Фромм!

Помітив одну особливість, якій багато разів знаходив підтвердження в житті. Якщо людина вас засуджує або критикує, то марно її переконувати в тому, що вона не має рації. Принаймні, це без толку робити в той момент, коли ви від неї це чуєте.

Людина уже зробила свої висновки, не звернувши уваги на вашу позицію, і намагаючись їй щось пояснювати чи виправдовуватися перед нею, ви тільки наводите на себе ще більше негативу з її боку.

Це тим більше дивно в тих ситуаціях, коли ви цих людей навіть не знаєте. З подібним ви можете зіткнутися в мережі.

Ви просто діліться своєю думкою, нікому нічого не нав’язуєте, а в коментарі приходять люди і починають «поливати брудом». Ви пишете аргументовану і ввічливу відповідь, а на вас обрушується ще більше негативу.

І виходить, що розумніше таким людям взагалі нічого не відповідати, а просто їх блокувати, щоб зберегти свої нерви і розсудливість.

Але в житті, на жаль, цієї чудової опції немає, і уникнути таких людей буває непросто, не кажучи вже про те, щоб зберегти свою душевну рівновагу. І чужий негатив часом «пробиває» так сильно, що віра в себе прагне до нуля.

Тому, щоб зберегти душевний спокій в цих випадках, візьміть на озброєння пораду наймудрішого психіатра Еріха Фромма:

«Ми не повинні нікому давати пояснення і звітувати, поки наші дії не спричиняють біль або не зазіхають на інших. Скільки життів було зруйновано цією необхідністю «пояснювати», яка зазвичай має на увазі, щоб вас «зрозуміли», тобто виправдали. Нехай судять по вашим вчинкам, і по ним – про ваші справжні наміри, але знайте, що вільна людина повинна пояснювати щось лише самому собі – своєму розуму і свідомості – і тих небагатьох, у яких є право вимагати пояснення».

Завжди пам’ятайте, що найголовніше, щоб вас все влаштовувало в собі, в тому, що робите, і ви могли за це відповісти. А засудження і критика, які не враховують ваших аргументів і принижують вас, не заслуговують на увагу.